logo
tel_1
home_1 contact_1 map_1
face_1 twit_1 link_1 msn_1 you_1
 
1 3 5
7 9
11
 
   
2008 yılı sonları Beylerbeyi Eski Defterdar Evi restorasyon ve dekorasyon işinde ça-ıştı.2009 yılında Dubai Rixos Ottoman Palace Otel’de kalemişi ekip sorumlusu oalarak çalıştı.2010 yılında Güney Afrika Johanesburg’ta Nizamiye Külliyesi kalemişi desen ve renk sorumlusu olarak çalıştı.Buradan döndükten sonra kendi işini yapmaya başladı.
 
 
Mozaik PDF Yazdır e-Posta
Mustafa Ateş Sönmez tarafından yazıldı.   
Pazartesi, 26 Aralık 2016 12:04

MOZAİK

MOZAİK NEDİR?

Türkçeye Fransızca "mosaïque"ten geçen mozaik sözcüğünün kökeni Latince musaicum (mozaik, Müzlerin eseri) kavramıdır. Bunun nedeni Ortaçağ mozaiklerinde çoğunlukla sanat perisi Müzlerin resmedilmiş olmasıdır. (Müz: Yunan mitolojisinde her biri bir sanat veya ilmin perisi sayılan Jüpiter’in kız­ları).

Küçük, birbirinden farklı, üç boyutlu parçaları bir yüzey üzerinde yanyana getirerek resim oluşturma tekniğine ve ortaya çıkan esere mozaik denir.

 

TARİHİ

Mozaiğin tarihi antik çağlara uzanır. Sümer kenti Uruk'ta MÖ 3. binyıla ait, mozaiğe benzer duvar kaplamaları bulunmuştur.

Roma İmparatorluğu zamanında daha çok şehir kaldırımlarında, meydanlarda, ev avlularında kullanılan, sırlı seramikten yapılmış mozaiklerin parçaları birkaç milimetre kadar küçük olabilmektedir. Gaziantep Arkeoloji Müzesinde bulunan ve Zeugma antik şehrindeki villalardan çıkarılan mozaikler bu dönem eserlerinin en güzel örnekleri arasındadır. Hatay'ın Antakya ilçesi de Roma dönemine ait seçkin bir mozaik koleksiyonunu barındırır.

Mozaiğe çok farklı zamanlarda ve çok farklı kültürlerde rastlanmasına rağmen, altın devrini 4.-14. yüzyıllarda Bizans'ta yaşadığı söylenebilir. Bu dönemde Bizans'ta başlıca resim sanatı mozaik olmuştur. Duvar ve tavan mozaikleri konusunda uzmanlaşan Bizanslılar parçacık olarak İtalya'da üretilen ve kalın, renkli camdan oluşan plakalar (smalti) kullanmışlardır. Bu dönemde, camlar, ışığı daha iyi yönlendirebilmek için farklı açılarda, ve sıvasız olarak yerleştirildi. Bazı desenlerde, camların arkasına gümüş ya da altın yapraklar yapıştırıldı. Roma mozaikleri dini görüntüleri betimlerken Bizanslılar aristokrasiyi betimlemişlerdir.

İslam kültürü ise mozaik desenlerine getirdiği matematiksel zenginlikle ünlüdür. Yer yer cam küpler ve taşlar kullanılmış olsa da, İslami eserlerde, genelde, desen için özellikle üretilmiş, daha sonra, kenarları elde zimparalanarak boşluksuz yan yana oturacak şekle sokulmuş çini plakalar kullanılmıştır.

Günümüzde mozaikler mobilya dekorasyonundan yer kaplamalarına, bina kaplamalarından oda bölmelerine kadar birçok farklı yerde kullanılmaktadır. Konular soyut kavramlardan hiperrealist portrelere kadar çeşitlilik kazanmıştır.

 

   
   
face_1 twit_1 link_1 msn_1 you_1