logo
tel_1
home_1 contact_1 map_1
face_1 twit_1 link_1 msn_1 you_1
 
1 3 5
7 9
11
 
   
2008 yılı sonları Beylerbeyi Eski Defterdar Evi restorasyon ve dekorasyon işinde ça-ıştı.2009 yılında Dubai Rixos Ottoman Palace Otel’de kalemişi ekip sorumlusu oalarak çalıştı.2010 yılında Güney Afrika Johanesburg’ta Nizamiye Külliyesi kalemişi desen ve renk sorumlusu olarak çalıştı.Buradan döndükten sonra kendi işini yapmaya başladı.
 
 
Altın varak PDF Yazdır e-Posta
yonetim tarafından yazıldı.   
Pazartesi, 26 Aralık 2016 12:00

ALTIN VARAK

ALTIN VARAK NEDİR?

Varak Osmanlıca bir kelime olup yaprak anlamına gelmektedir. Altın Varak İnce altın yaprak demektir. Eskiden altının ceylan derisinin arasında çekiçle dövülerek ezilmesiyle meydana getirilirdi. Bu dövme ve inceltme işine varakçılık denilirdi. Günümüzde bu işlemler saf altının dev silindirler arasında ezilerek inceltilip yaprak haline getirilmesi suretiyle yapılmaktadır 8000 adet altın varak üst üste konulduğunda 1 cm kalınlığa ancak ulaşır. Kolaylık açısından transfer tekniği ile de defter üretilmektedir. Altın varakta 1 defter 8X8 cm ebadında 25-50-100 yapraktan oluşmaktadır. Altınlar bu yapraklar içerisine yerleştirilir. Çok hafif olduğundan her hangi bir darbe veya ruzgarda altınlar dağılabilir.

Saf altın pahalı olduğundan günümüzde imitasyonu (takliti) yapılmakta ve uygulanmaktadır. Yüksek ayar altına göre kalitesiz ve kalın bir malzemedir. İçerisinde %85 Bakır, %15 Çinko, kompozit dolgu olarak Vinyl Acetat, anilin boyaları, bağlayıcı olarak %0,13-18 arası altın esterinden oluşmaktadır. Genelde 22 ayar altın rengine endekslidir. Her üretici firmanın altın renginde çok az bir renk farklılığı olabilir. Bu nedenle başlanmış bir işe aynı varak markası ile devam edilmesi tavsiye edilir. İmitasyon altın varaklar 16x16 cm olup 25-100-500 ve 1.000 lik ambalajlarda, gerçek altın varaklar 8x8 cm ölçülere olup lük paketlerde olur.

Gerçek altın varak paketleri Darphane Müdürlüğünce mühürlenmiş paketlerdedir.

Yaprak şeklinde olana Yaprak varak, Sıvı şeklinde olana sıvı varak yada yaldız ismini alır.

 

ALTIN VARAK YAPIŞTIRMA TEKNİKLERİ

Uygulamalarımızda miksiyon ile yapıştırma tekniği kullanılmaktadır. Miksiyon ithal charbonnel mixon o dorer lefranc adında malzemedir. Bu malzemeden başka sadece ahşap ve kağıt üzerine iyi netice veren süt kıvamında olan süt miksiyon kullanılabilir. Ancak kuruma süresi kısa olduğu için hızlı hareket edilerek altın yapıştırılmalıdır. Altın, miksiyon üzerine pamuk (avuç içine yuvarlatılmalı) ile tampon yapılarak zemine altının nüfuz etmesi sağlanır. Daha sonra yumuşak uçlu fırça ile veya pamuk ile hafifçe dairesel hareketlerle temizlik işlemi yapılır.

 

ALTIN VARAK ÇEŞİTLERİ

1) Yeşil altın (18 carat 8X8 cm )

2) Sarı altın (22-23 carat 8X8 cm )

3) Kırmızı altın (23 carat 8X8 cm )

4) Antik kırmızı altın ( 24 carat 8X8 )

5) Beyaz altın

6) İmitasyon altın ( 8 carat 16X16 cm)

 

ALTIN VE GÜMÜŞ VARAKÇILIĞLA İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

1.   Dekorasyon ve mobilya kullanılan mdf yüzeyler iyi temizlenip, boyadıktan sonra varaklama işlemini   altın yada gümüş  varak yapılabilir.

2.   Soğuk havalarda miksiyonun kuruma süresi uzar. İyi kurumayan mikisiyon üzerine varak uygulandığında pürüzlü bir görünüm oluşacaktır. Bu bakımdan miksiyonun kuruma koşullarına dikkat etmek önemlidir.

3.   Varaklama işleminde kullanılan altın varağın rengi markalar arasında çok az bir renk farkı olabileceğinden mümkün olduğunca  tüm mobilyalarınızda aynı marka varak kullanılmalıdır.

4.   Varaklama işleminde miks süt sürmekte kullanacağınız fırçalar  samur kılı, teflonlu fırçalar kullanılmalıdır.

5.   Altın ve gümüş varak yapıştırmasında kullanılan fırçalar varağı bozmayacak, delmeyecek, yırtmayacak samur kılından, zebra kılından, yapılmış gayet yumuşak özel fırçalar  olmalıdır.

6.   Tozlu ortamda yapılan varaklama işleminde miks yapıştırıcı tozla kaplanabileceğinden, bu tür ortamlarda varak yapılmamalıdır.

7.   Altın varak zemininde reçine gibi maddaler varsa varaklarda bozulmaya neden olabilir. Bu bakımdan varak uygulanacak zeminin iyice temizlenmişolması gerekmektedir.

 

   
   
face_1 twit_1 link_1 msn_1 you_1